POSTFORMING – co to jest?

Jest to proces gięcia laminatu wymagający jego podgrzania wokół miejsca zamierzonego formowania:
– górna powierzchnia blatu pokryta jest laminatem,
– dolna powierzchnia zabezpieczona jest papierem przeciwprężnym,
– tylna krawędź pokryta jest obrzeżem melaminowym,
– miejsce zetknięcia laminatu z papierem przeciwprężnym zabezpieczone jest spoiną z kleju poliuretanowego.

Czy blaty produkowane przez Biuro Styl są odporne na ścieranie?

Laminaty stosowane do produkcji spełniają wszelkie normy wytrzymałościowe i są odporne na ścieranie.

Czy blaty są odporne na wilgoć?

Mimo że blaty posiadają ochronę przeciwwilgociową, długotrwały kontakt z wodą może przyczynić się do uszkodzenia blatu. Na puchnięcie narażone są przede wszystkim miejsca łączenia blatów oraz montowania zlewozmywaków.

Czy można bezpośrednio na blat stawiać gorące garnki?

Blaty są odporne na oddziaływanie temperatur. Powinno się jednak bezwzględnie unikać stawiania gorących naczyń bezpośrednio na powierzchnię blatu.

Czy konieczne jest używanie desek do krojenia?

Stosowanie noży i innych ostrych narzędzi bezpośrednio na powierzchni blatu może spowodować jego zniszczenie. Koniecznie powinno się używać podkładek lub desek do krojenia.

Czy blaty są odporne na środki chemiczne i spożywcze?

Blaty postforming odporne są na większość stosowanych w domu środków chemicznych, alkoholi, kosmetyków. Istnieją jednak środki, które mogą przyczynić się do uszkodzenia i/lub przebarwienia powierzchni blatu. W sytuacji, kiedy na blat rozleją się barwniki, chemikalia, soki koloryzujące należy je bezzwłocznie usunąć i wyczyścić blat.

Jak utrzymać czystość blatu?

Blaty należy czyścić przy użyciu miękkiej szmatki, ciepłej wody z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego przeznaczonego do stosowania w gospodarstwie domowym. Trudno usuwalne plamy zaleca się czyścić za pomocą odpowiednich płynów lub past nie zawierających dodatków ściernych.

Jakie środki można użyć do usuwania uciążliwych zanieczyszczeń?

Nie wolno używać środków czyszczących na bazie kwasów lub środków do usuwania osadów, np. tzw. kamienia w ekspresach do kawy, ponieważ powodują one trwałe odbarwienie. Środki czyszczące zawierające rozpuszczalniki należy stosować ostrożnie. Najpierw należy sprawdzić ich działanie ma kawałku próbnym, by przekonać się, że nie powodują uszkodzenia powierzchni.

Jakimi pastami można czyścić blaty postforming?

Nie powinno się używać past i środków do czyszczenia mebli ponieważ pozostający na powierzchni osad wosku silikonowego może spowodować odbarwienia i ślady bardzo trudne do usunięcia.

Czy podczas użytkowania blatów o strukturze połyskowej nie powstaną widoczne zarysowania?

Należy pamiętać, że wybór struktury powierzchni laminatu, którym pokryty jest blat ma duże znaczenie ze względu zarówno na przeznaczenie laminatu, jak i jego efekt estetyczny. Powierzchnie o widocznej strukturze i jasnych kolorach są mniej podatne na uderzenia i zadrapania niż powierzchnie gładkie w ciemnych kolorach.

Jak wybrać odpowiednią strukturę?

Nie popiera się używania błyszczących, ciemnych laminatów do pokrywania powierzchni w miejscach pracy narażonych na czynniki niszczące. Jednakże, gładkie blaty o delikatnej strukturze są łatwiejsze do utrzymania w czystości niż powierzchnie o silnie urozmaiconej strukturze.

W jaki sposób można wykończyć krawędzie blatów, parapetów czy wstęg?

Elementy postforming można wykończyć na różne sposoby:
– listwą aluminiową,
– paskiem laminatu w kolorze blatu,
– obrzeżem pcv lub melaminowym,
– drewnianą doklejką,
– obrzeżem SSV.

Czy na stronie internetowej pokazane są wszystkie dekory?

Na stronie obejrzeć można dekory z kolekcji 2020-2022. Dodatkowo, z klientami przemysłowymi ustalamy specjalne wzornictwo często oferowane poza kolekcją standardową.

Jakimi atestami Państwo dysponują?

Atesty znajdą Państwo tutaj.

Czy blat będzie wyglądał dokładnie tak jak próbka?

Tak, ponieważ laminat w próbniku jest dokładnie taki sam. Proszę zwrócić uwagę na wielkość próbki, ponieważ może mieć to wpływ na decyzję wyboru.

Jakiej grubości są laminaty stosowane do produkcji postformingu?

Laminaty stosowane do produkcji naszych blatów mają od 0,4 mm do 1 mm.

Jakie są dostępne wymiary blatów czy parapetów?

W zależności od dekoru dostępne są następujące długości: 3050 mm, 3600 mm oraz 4200 mm. Szerokości do 1300 mm lub nawet bez zaobleń do 1900 mm. Wszystkie nietypowe zamówienia do indywidualnego ustalenia.

Czy blaty można zaoblić z czterech stron?

Technologia, którą stosujemy w produkcji blatów i wstęg meblowych pozwala tylko na zaoblenie jednostronne lub dwustronne po przeciwnych stronach płyty.